Haberler

İnfertilite kısırlık nedir?

Androloji / Andrology erkek ve  kadın genital bölge sistemi hastalıklarını içeren bir bilim dalıdır. Kadınların dış genital organları, vulva,  vajina, klitoris gibi cinsel fonksiyon organları ve komşuluğunda mesane,  aynı zamanda erkeklerde penis, testis, prostat, veziküla seminalis, erkek organları ve mesane, işeme  fonksiyonlarını  bozuklukları inkontinans / idrar kaçırma,  kısırlık, infertilite,  sertleşememe, penis bozuklukları, eğiklik / Peyroni Hastalığı, Penis kısalığı, Penis İnceliği, Penis küçüklüğü / Mikropenis,  Androloji ilgi alanına girmektedir

Duygusal anlamda da orgazm bozuklukları seksoloji altında incelenen pozitif veya patolojik durumlarda androloji nin ilgi alanına girmektedir

Bunlar erkeklerde sertleşme bozukluğu, ilişkiyi sağlayamama, erken inme, erken meni gelmesi, erken boşalma, ereksiyon sağlayamama, isteksizlik, eşine karşı ilgisizlik, karşı cinse karşı ilgisizlik, kendi cinsinize karşı ilgi gösterme, düzenli seks hayatı olmaması ve doğurganlığı içeren temel toplumsal konulardır.

Doğurganlıkta kısırlık Androloji nin temel yapılarından biridir. Erkeğin infertil olması; yani çocuk doğurabilecek kabiliyetli spermin, kadın yumurtasını dölleyecek yapıya sahip olmamasa infertilite olarak tanımlanmaktadır. Bunun dışında erkekte hiç sperm olmaması aspermi olup da dışarıya çıkabilecek bir yapıda olmaması ve az sayıda olması azospermi, astenospermi, teratospermi ve bunların kombinasyonları olarak tanımlanmaktadır.

Günümüzde aspermİ olgularında  bile kök hücre çalışmalarıyla önlenmeye çalışılmaktadır. Prp ve cgf uygulamaları sporadik kişiselde olsa başarılı öykülere yol açmakatadır.

İnfertilitede erkeğin ilk problemi Varikosel dir. Bunun  dışında çocukluk çağında geçirilmiş inmemiş testis,  fıtık  ameliyatları, testisin küçülmesine(  hipoplazisine atrofisine ve vanishing testis), beslenememesine, sıcakta kalması nedeniyle yeterli sperm üretememesi ne sebep olmaktadır. Çünkü testisleri 34/35 derece sıcaklıkta aktif çalışır.

Buluğ çağında gelişmeye başlayan testi de, yeterli Hormon Aksı çalışmadığı zaman kendini birgeliştiremez, hem testosteron hormonu üretemez, hem sperm kalitesini sağlayacak yeterlikte  olamaz hem de sperm üretemez.

Bu durumda işin içine hormon kısmı/ endokrin girmektedir. Hipofiz adrenal ve testis hormon aksı önemli bir yer tutmaktadır. Buradaki değerleri iyi bilip, iyi yönetmek ile testisin atrofiden kurtarılıp kısır döngüden çıkarak üretime gelişmesini sağlamak gerekmektedir.

Genetik bozukluğu olan bir erkek hastaya, hemen teşhis koymamak lazım ve sonuç söylememek lazım çünkü mozaik tüp olabilir. Karşılaştığımız vakalardan yıllardır HİPOGONATİK  olarak yaşayan askerliğini bile hipogonadizm nedeni ile  ertelenen  hastalarımızda yaptığımız hormonal çalışma ve tetkiklerde mozaik olduğu horman tedaviler sonucunda yeterli sperm oluşturarak çocuk sahibi olduklarını gördük.

Bu dönem 6 ay ile 4 yıl arasında alan bir dönemdir. Çünkü bir çocuğun buluğ çağından erkekliğe geçiş dönemi yaklaşık 4-5 yıldır. Bizim yaptığımız da budur.  Testis içinde belli bir üreme fazında  kalmış ana spermatogonyum hücrelerinin ve ara hücre yapılarının çoğalarak olgun 18 yaşındaki bir sperm sayısına ulaşmasını sağlamak.  Bu süre yaklaşık 5 yıl  almaktadır. Bu süreç  hormon replasmanları ile aşılmaktadır.

Yetişkinlik döneminde çıkan bozukluklardan varikosel  çocukluk döneminde ilk bulunduğu anda ameliyat edilmektedir. Çünkü ilerde sperm hasarına neden olabilir. Bu risk nedeniyle ameliyat ile düzeltilmesi gerekmektedir. AmeliyatNı özellikle mikro cerrahi ameliyat tekniği ile olması gerekir. Kliniğimizde uygulanan yüksek ligasyon mikrocerrahi ameliyatı dünyada bazı kliniklerde uygulanmaktadır. Hastanın daha kısa sürede nüks / tekrarlama olmadan başarılı bir şekilde testis varikosel baskısından kurtulmasını sağlamaktadır.

Alçak ligasyon ve inguinal ve subinguinal Mikrocerrahi Varikoselektomi ameliyatlarında hastanın ağrısı devam etmekte, yeni kılcal damarların genişlemesinedeniyle nüks oranı artmaktadır. Hastanın başarısız ameliyat geçirmesine sebep olmaktadır. Bizim yöntemimizde peritonun irritattif ağrı mekanizması önlenmekte ve daha proksimalde ana damarlar bağlanarak arterial ve lenf sistemi korunmaktadır. Varikosel dışında hidrocel, spermatosel, testis biopsisi, TESE Transepididimal sperm ekstraksiyonu,  Tüp bebek sperm elde edilmesi yapıyoruz.